Fizjoterapia a ciśnienie krwi.

W przypadku osób mających problemy ze zbyt niskim ciśnieniem krwi, bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia fizjoterapia. Można tu korzystać z takich zabiegów, jak masaż, leczenie ciepłym oraz zimnem, bardzo popularne jest również leczenie światłem oraz zabiegi polegające na wykorzystaniu wody. Celem zabiegów mających poprawić ciśnienie krwi jest pobudzenie naczyń krwionośnych. Tu najlepiej sprawdzają się masaże oraz wodolecznictwo.
Zimna woda oraz zabiegi związane z jej wykorzystaniem są jednym z najskuteczniejszych sposobów na pobudzenie niskiego ciśnienia krwi. Całkowicie odmienne efekty przynosi już zastosowanie do zabiegów wody ciepłej. O ile zatem zimna kąpiel może pobudzić ciśnienie, to ciepła może je znacznie obniżyć. W zabiegach mających regulować ciśnienie stosuje się zatem (w zależności od potrzeb) albo ciepłe lub zimne pułkąpiele, albo okłady. Ponieważ temperatura wody oraz długość kąpieli ma znaczny wpływ na ciśnienie, wszystkie zabiegi związane z kąpielami powinny być skonsultowane wcześniej z lekarzem.
Osoby mające problemy ze zbyt niskim ciśnieniem krwi najczęściej z takich zabiegów, jak letni prysznic lub prysznic, w czasie którego ciało polewane jest na zmianę raz zimną, raz ciepłą wodą. Ważne, by taki prysznic zakończyć spryskaniem się zimną wodą.
Fizjoterapia w przypadku osób mających problemy z ciśnieniem chętnie sięga również po masaż. Masaż taki może pobudzić przepływ krwi, może jednak doprowadzić również do rozluźnienia mięśni. W efekcie masaż może doprowadzić do chwilowego obniżenia ciśnienia krwi, co dla osób mających problemy z hipotonią może być niezbyt przyjemnym odczuciem.