Jak leczyć skoliozę?

Boczne wykrzywienie kręgosłupa to ułomność należąca do chorób, których etiologia nie jest znana w większości przypadków. Taki rodzaj dolegliwości określa się profesjonalnie jako skolioza idiopatyczna. Dotyka ona prawie 4 % populacji.

Nie budzi więc zdziwienia to, że cały czas prowadzone są w tej dziedzinie badania, szczególnie jeśli chodzi o diagnostykę i leczenie tego schorzenia. Znane są efektywne metody leczenia skoliozy, ale nadal ciężko określić przyczynę występowania skrzywień kręgosłupa. Zniekształcenie kręgosłupa diagnozowane jest zazwyczaj w sytuacji, gdy lekarz rodzinny lub rodzice wychwycą wadę postawy u dziecka. Ostatnio dość często skolioza jest też ujawniana w toku szkolnych badań cyklicznych, do których jest zaangażowany aparat do wytwarzania zdjęć cyfrowych i ich późniejszej analizy cyfrowej. Skolioza w ten sposób zdiagnozowana jest potem badana w oparciu o zdjęcia RTG.

Zdjęcia te zapewniają ustalenie zupełnego układu i obrysu danych kości, a wskutek tego określenie odpowiedniej strategii kurowania. Wdrożenie stosownej taktyki kurowania skoliozy będzie uwarunkowane osobistymi cechami pacjenta. Terapia zazwyczaj trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Strategie, jakie stosuje się podczas leczenia skoliozy to przede wszystkim fizjoterapia i gorset. Leczenie tej wady kręgosłupa może również odbywać się sposobem operacyjnym, jest to jednak jedna z najtrudniejszych operacji ortopedycznych. Po niej rekonwalescent jest zobligowany do przymusowego stosowania gorsetu przez kilkanaście miesięcy, do chwili kiedy zrosną się usztywnione kręgi. Wskazane jest tutaj podkreślenie tego, że należyte postępowanie terapeutyczne zapewnia sprawne leczenie tej, tak powszechnej, wady kręgosłupa.