Stawy – jak o nie dbać ?

Wraz z upływem lat stan chrząstki stawowej stopniowo pogarsza się. W wyniku niedokrwienia, niedotlenienia, a co za tym idzie nieprawidłowego zaopatrywania w składniki budulcowe pogarsza się produkcja mazi stawowej. Pojawiają się stany zapalne i dochodzi do choroby zwyrodnieniowej stawów.

Do uszkodzenia chrząstki stawowej może dojść w wyniku urazów, uprawiania sportu bez wcześniejszego przygotowania, źle wyleczonych kontuzji, chorób metabolicznych czy otyłości. Nadwaga powoduje przeciążenia stawów kolanowych, a to z kolei może doprowadzić do powstania mechanicznych uszkodzeń w chrząstce stawowej. Stawom nie służy również siedzący tryb życia. Warto wtedy robić krótkie przerwy w trakcie których możemy wykonać kilka skłonów, przysiadów czy przejść się po schodach. Bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna, dzięki której możemy wzmocnić kości, mięśnie i utrzymać stawy w prawidłowej kondycji.
Aktywność fizyczna doskonale wpływa na stawy !!!

rower

pływanie

bieganie
Trzeba jednak pamiętać, że zbyt intensywne ćwiczenia mogą prowadzić do nadwyrężania stawów a nawet do urazów. Bardzo duża liczba sportowców po zakończeniu kariery cierpi na bóle stawów i kręgosłupa. Istotna jest także odpowiednia postawa w trakcie wykonywania drobnych czynności domowych jak i również poprawne dźwiganie ciężarów z przysiadu. Nie musimy wyczynowo uprawiać sportu, by zachować stawy w dobrej kondycji, wystarczy już codzienny spacer czy krótka gimnastyka. Natomiast miłośnicy jazdy na rowerze czy pływania mogą łączyć przyjemne z pożytecznym. Starajmy się również tak układać swój jadłospis by dostarczać organizmowi niezbędnych składników, natomiast wszelkie niedobory możemy uzupełnić za pomocą suplementów diety. Pamiętając o zachowaniu tych, jakże prostych wskazówek możesz wspomóc swoje stawy i cieszyć się sprawnością w późniejszym wieku!